Muhabbet Kuşu Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşu Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Muhabbet Kuşu Beslerken Nelere Dikkat Edilir?
 
    Renkli, hareketli, minik ve sevimli dostların beslenme ritüellerine en uygun gıda takviyesi ile sağlıklarını korumak mümkündür. Muhabbet kuşunun sağlık problemi yaşaması, canlı ve hareketli yapısını kaybeder. Oldukça narin bu kuşlar için doğru beslenme takvimi ile sağlıklarını korumak mümkündür. 
 
Doğal hayatlarında ne yemeyi çok severler?
 
    Muhabbet kuşların anavatanı Avustralya’dır. Burada yaşayan muhabbet kuşları familyası tohumlarla beslenir. Keten tohumu, yulaf veya arpa ile beslenerek yaşarlar. Bu tip kuşların karnabahar, brokoli gibi sebzeleri de yedikleri ifade edilebilir. Ancak evcil kuşlar için ilgili tohum ve sebzelerin verilmesi uygun olmaz. Çünkü bu tip sebze veya verilecek meyveler kuşun sindirim sistemini bozabilir. Özellikle bisküvi gibi gıdaların muhabbet kuşuna verilmesi doğru olmaz. Verilse bile, çok az miktarda olması gerekir. Bisküvi, kuşun aşırı şişmanlamasına sebep olabilir. 
 
Ne verilmesi gerekir?
 
    Muhabbet kuşları, vitamin ve mineral açısından zengin yemlerle beslenmelidir. Özellikle yumurtlama dönemi yaşayan kuşa yumurta yemleri verilebilir. Böylece yumurtlama dönemindeki kuşun protein ihtiyacı karşılanabilir. Kuşun enerjik ve hareketli olması için çeşitli mineralleri ihtiva eden yem türleri verilebilir. Ayrıca kemik yapısını korumak için muzlu yemler tercih edilebilir. Muzlu yemler, hem besleyici hem de kalsiyum açısından iyi bir kaynaktır. 
 
    Muhabbet kuşlarının taze ve temiz bir suya her zaman ihtiyacı vardır. Bu nedenle 2 günde bir suluklarının temizlenmesi ve suyun yenilenmesi gerekir. Sularına multi vitamin şuruplarından bir iki damla kadar katkı yapılması oldukça yararlıdır. Sulukla beraber yemliklerin de kontrolü önem ifade eder. Yemliklerdeki boş kabuklara aldanarak yem değiştirme süresini asla atlamayın. 24 saat aç kalan kuşun ölme riski vardır. 
 
Sindirim sistemi sağlığı için kuş kumu 
 
    Kuş kumları, muhabbet kuşlarının sindirim sisteminin sağlığını korur. Yediklerinin sindirilmesi için taşlıklarındaki kum yapısının korunması gerekir. Çünkü bu kumlar gıdalarının sindirimini sağlar. ancak taşlıklarındaki kum miktarı zamanla azalabilir. Bu da, sindirim zorluğu yaşamalarına neden olur. Böyle bir durumun yaşanmasını önlemek için kuş kumu takviyesi gerekir.


Bu bilgiler ışığında kuşunuzun sağlığına en uygun yemini seçmek için buraya tıklayınız..
 
 
Etiketler: muhabbet kuşu, muhabbet kuşu yemi,kuş yemleri, kuş kafesleri
Ocak 22, 2019
Listeye dön