Köpeğiniz Hakkında Her Şey

köpek maması

Köpek Maması Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler
   Çok uzun zamanlardan beri insanın en sadık hayvan dostu denilen köpeklerin sağlıklı bir beslenme takvimine ihtiyacı olduklarını asla unutmamalısınız. Parlak tüylerini, kas ve kemik sistemini koruyabilmek için vitamin ve mineral açısından zengin hazır mama ürünlerini tercih etmek gerekir. Ucuz birtakım mamaların alınması halinde köpeğin sağlığı bozulabilir. Ayrıca çok fazla yeme ihtiyacı hisseder. Bu hem sindirim sistemini hem de genel sağlığını bozar. Aşırı dışkı çıkarması gerekebilir. 
 
Köpek maması ürünleri almadan önce…
   1. En önemli nokta besin değerleri açısından zengin bir mamadır. Bu yaş veya kuru mama olabilir. Ancak kuru mama tüketen köpeklerin yüksek miktarda suya ihtiyacı olur. Kuru mama tercih edenlerin köpeklerinin su kabını asla boş bırakmamaları lazımdır. Köpek için en iyi hazır mama türü etten imal edilen ürünlerdir. 
 
   2. Genel bir alışveriş kültürü haline getirilmesi gereken hususun köpek maması ürünleri seçerken de dikkate alınması gerekir. Alınacak ürünün son kullanım tarihine bakmak… Çoğu zaman bunu es geçeriz ve pek ilgilenmeyiz. Ancak bozuk bir mamanın alınması ve bunun fark edilmemesi köpeğin sağlığını olumsuz etkiler. 
 
   3. İşin açıkçası köpek maması ürünleri seçerken neleri es geçmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Ucuz fiyattan köpek maması satmak isteyen markaların ürünlerinde soya bulunur. Soya, hayvanlarda alerjen reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Bundan dolayı soya içeren ürünleri kesinlikle tedarik etmemeye özen gösterin. 
 
   4. Köpeklerin potansiyel bir şeker hastası olarak doğdukları asla unutulmaması gereken dipnotlar arasında. Bu nedenle ekmekle karıştırılan herhangi bir yiyecek veya sadece ekmek köpeklere verilmez. Yine bazı hazır satılan köpek mamalarında mısır ürünleri bulunabilir. Bu tip ürünlerde aşırı şeker vardır ve köpek sağlığını olumsuz şekilde etkiler. 
 
   5. Ayrıca selüloz ve pancar birleşenlerini içeren köpek maması da risklidir. Pancar, şekerin elde edildiği maddedir. Selüloz ise, kağıt ve birçok ürünün yapımında kullanılan bir kimyevi maddedir. Bu madde sindirim sistemi tarafından sindirilmez ve sindirim sisteminde sağlık sorunlarına neden olur. Pancar ve selüloz içerikli köpek mamaları asla tercih edilmemesi gereken ürünler arasında yer alır. 
 

Bu bilgiler ışığında köpek dostunuza en uygun kuru ve yaş mamalar için buraya tıklayınız.

 
 
Etiketler: Köpek maması nasıl seçilmeli, yavru köpek mama, yetişkin köpek mama, mama,
Ocak 09, 2019
Listeye dön