Köpek Eğitimi İçin Hangi Tür Oyunlar Tercih Edilmeli

Köpek Eğitimi İçin Hangi Tür Oyunlar Tercih Edilmeli
Köpek Eğitimi için Hangi Tür Oyunlar Tercih Edilir?
 
    Köpeklerin çok renkli bir dünyası var. Bu yönleri onları ayrıcalıklı kılar. Eğlenmeyi ve eğlendirmeyi bilen köpeklerin eğitime yatkın özelliklerini de yabana atmamak gerekir. Bu nedenle çeşitli oyunlarla eğlenirken öğrenmeleri sağlanılabilir. Ayrıca köpek ve sahibi arasındaki bağ da kuvvetlenebilir. İşte bazı oyun türleri…
 
1. Koku yeteneğini geliştirin. 
 
    Köpeklerin çok hassas bir burun yapısı vardır. Bunu daha da geliştirmek mümkündür. Bunun için çorap oyunu tercih edilebilir. Birkaç adet çorap ile oynanan oyundaki amaç, çoraplardan birine saklanılan ödülün bulunmasıdır. Köpeğin doğru çorabı bulmak için gösterdiği gayrete şahitlik etmek mutlu olmanızı sağlayabilir. 
 
2. Köpeğinizin güvenini kazanın. 
 
    Köpek ve sahibi arasındaki iletişimin ve bağın gelişmesi oldukça önemlidir. Bunun için köpeğin sahibine güvenmesi ve mutlak bir otorite olarak kabul etmesi gerekir. Oyunla ile köpek sahip ilişkisini geliştirmek mümkündür. İhtiyacınız olan şey su birikintisi ve ufak bir tahtadır. Havuz veya leğen içerisine konulan bir su da olabilir. Tahtayı su birikintisine atın ve köpeğinizden getirmesini talep edin. Köpek sudan çekinebilir ve bu nedenle tahtayı getirmeyebilir. Bu durumda ona sudan korkmaması gerektiğini anlatın. Suya girerek bunu yapabilirsiniz. Ardından yine tahtayı suya atın ve getirmesini isteyin. Getirene kadar da tekrarlama yapın. 
 
3. Cesur olmasını sağlayın. 
 
    Köpeklerin kendilerine güven duymalarını sağlamak için basit bir oyun modeli vardır. Evin giriş kapısına ip çekilir ve ipten de kağıtlar sarkıtılır. Ardından içeriden köpeğinizi çağırmalısınız. Köpek, sesi duyar ancak kapıdaki yabancı cisimlerden dolayı içeri girmeye tereddüt eder. Çekingenliğini kırana denk ve yabancı maddelere karşı korkusunu atana denk oyun tekrar edilebilir. 
 
4. Komut algısını iyileştirin.
 
    Köpek üzerindeki etkinizin artması için komut algısını iyiden iyiye geliştirmeniz oldukça faydalıdır. Böylece köpeği daha iyi yönlendirebilir ve onunla iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Öncelikle köpek mamasını bir yere saklayın. Ardından köpeğinizin bulmasını sağlayın. Bu komutu öğrendikten sonra ikinci aşamaya geçmelisiniz. Köpeğin mamasını tekrar saklayın ve bul komutu verin. Köpeğin mamaya yaklaşması halinde sıcak, yaklaşması halinde de soğuk komutları vererek onu yönlendirin. Bunu öğrenene kadar tekrar edin. 


Bu bilgiler ışığında köpeğinizin eğitimine katkı sağlayacak en uygun köpek oyuncaklarını seçmek için buraya tıklayınız..


 
 
Etiketler: Köpek Eğitimi, Köpek Oyuncakları, Köpek Oyunları
Ocak 22, 2019
Listeye dön