Köpeğinizin Davranışlarından Size Verdiği Mesajı Nasıl Anlarız

Köpeğinizin Davranışlarından Size Verdiği Mesajı Nasıl Anlarız
Köpek Davranışlarının Verdiği Mesajlar
 
    Köpekle iyi bir iletişim kurabilmek için onun dilinden anlamak gerekir. Duygularını birtakım hareketlerle paylaşan köpeklerin kendilerine has davranış ritüel ve kalıpları var. Sürekli tekrarlayan hareketlerle nelerin ifade edilmeye çalışıldığını bilmeniz halinde nasıl davranmanız gerektiğine daha iyi karar verebilirsiniz. 
 
1. Köpek neden burnunu yalar?
 
     Burun yalama hareketi sakinlik veya sakinleştirme gayretinin bir ifadesidir. Hem kendisini hem de etrafındakileri sakinleştirmek için yapılan bir davranıştır. Gergin anlarda veya herhangi bir stresli durumda, köpeğin burun yalama hareketini fark edebilirsiniz. 
 
2. Esneme yorgunluk göstergesi midir?
 
    Esnemek sadece yorgunluk belirtisi değildir. İnsanlar için de durum aynıdır. Sadece yorgun olduğumuz veya uykusuz kaldığımız için esnemeyiz. Stres de esnemeye neden olabilir. Durum köpeklerde de aynıdır. 
 
3. Yana dönme bir tepki midir?
 
    Köpeklerin bir şeyle ilgilenmediklerini ve tepki verdiklerini anlamak oldukça kolaydır. Yanlarına bir köpek geldiğinde hoşlanmaz ve yana dönerler. Aynı şekilde ilgilenmedikleri insanların kendilerine yakınlaşmaları halinde de tepkilerini yana bakarak ve bakışlarını kaçırarak belli ederler. Aşırı ısrar edilmesi halinde ise, havlama, hırlama ve hatta ısırma eğilimi gösterebilirler. 
 
4. Hareketsiz kalmak itaat göstergesi midir?
 
     Köpeklerin sahiplerine karşı itaat ettiklerini gösteren en önemli davranışı oturmaları ve hareketsiz kalmalarıdır. Bu durum karşılarına bir köpek geldiğinde de gerçekleşebilir. Böyle bir durumda oturan ve hareketsiz kalan köpek karşıdakinin gücünü ve otoritesini kabul etmiş sayılır. Sahibinin sinirli olduğunu fark eden köpeğin oturur pozisyona geçmesi itaat göstergesinin bir neticesidir. 
 
5. Yavaş hareketlerin nedeni nedir?
 
    Köpeklerin içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Bu nedenle asırlar boyu avların en sadık dostları seçildiler. Sahibinin sinirli olduğunu gören bir köpeğin hareketleri yavaşlar ve bununla ortamın sakinleşmesini sağlamak ister. Yine yanına bir yabancı köpek yaklaştığında da yavaş hareket eder ve sakin kalmaya çalışır. 
 
6. Köpek sahibini neden koklar?
 
    Özellikle sahibinin sinirli olduğunu fark eden köpeklerin davranışlarından biri de koklama ve yalama hareketidir. Bununla köpek, sahibini sakinleştirmeye ve ortam gerginliğini almaya çalışır. 
 


 

Etiketler: Köpek Davranışları, Köpek Eğitimi, Köpek Huyu,
Ocak 22, 2019
Listeye dön