Kediniz Hakkında Her Şey

kedi kumu


Kedi Kumu Seçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Kedinizin Sağlığı için Doğru Kum Seçin

   Ev ve ofislerin maskotu kedilerin sağlığını en az kendi sağlığınız kadar düşünmelisiniz. Çünkü ailenin bir üyesi haline gelen kedinin yaşayabileceği sağlık sorunları sizi de etkileyebilir.
Kedinin mamasından, oyuncaklarına ve kumuna kadar kaliteli kedi ürünleri tercih etmelisiniz. Ucuz kedi ürünleri içerik açısından uygun bulunmayan birleşenlere sahip olabilir. Bu bakımdan kedi kumları ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekmek istiyoruz.

Alerjen etkisi


   Her kedi kumu aynı özelliğe sahip değildir. Birçok
kedi kumu ürünleri var ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunur. Birçok ürün arasından seçim yaparken fiyat odaklı bir tercih yerine, kalite odaklı hareket edilmesi lazımdır. Özellikle çok ucuza satışa sunulan kedi kumları ağır kimyevi maddelerden imal edilir. Bu kumlar, alerjen etki yaratır. Kedinin rahatsızlanmasına neden olur. Ayrıca, çoğu kedi kumu yeme eğilimi gösterebilir.

   Bu tür kumlar hijyenik standartları karşılaması ve sağlıklı olması için herhangi bir işlemden geçirilmez. Kumdan elde edilmesi beklenilen verim alınmaz. Ev veya ofisi ağır ve rahatsız edici koku kaplar. Kedi kumundan dolayı istenmeyen kokuların oluşması özellikle ailenin küçük bireyleri için tehdit edicidir. Bu tip durumları engelleyici unsur ise, doğru kedi kumu ürünü seçmekle mümkündür.


Nasıl bir kedi kumu gerekir?


   Kullanım açısından en pratik kedi kumu topaklanma özelliği ile ön plana çıkan kumlardır. Bunlar, hem hijyen hem de kolay temizlenebilir olması açısından tercih edilebilir. Ancak ağır kimyevi özelliklere sahip
kum ürünleri de topaklanma yapabilir. Bu nedenle, sadece tek bir sıfata odaklanarak seçim yapmak doğru değildir. Topaklanma yapmayan kedi kumları pek tercih edilmez. Hem temizlik hem de hijyen açısından sıkıntılıdır.

   Doğal malzemeden imal edilen kedi kumu tercih edilmelidir. Bu bakımdan
bentonit içerikli kum alınabilir. Bentonit kilinden elde edilen kedi kumları kimyevi içerikli değildir ve bu madde insan sağlığı için de herhangi bir risk oluşturmaz. Hijyenik, sağlıklı ve dayanıklı bir kum hammaddesidir. Bentonit, volkan kilidir. Bu nedenle, antioksidandır; toksinleri, mikroorganizmaları yok eder. 
 


Bu bilgiler ışığında kedinizin sağlığına en uygun kumunu seçmek için buraya tıklayınız..

 

Etiketler: kedi, kedi kumu, silika, bentonit, diatomit, kristal kedi kumları, kedi tuvaleti
Ocak 09, 2019
Listeye dön